Държавните висши училища няма да оцелеят, ако държавата няма нормален редовен бюджет. Това заяви проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи, в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS. Тя подчерта, че в момента университетите функционират в условията на 1/12 от миналогодишния бюджет, докато цените на парното, тока и водата вървят нагоре.
Проф. Темелкова предупреди за сериозен риск пред сектора в близките месеци. „Ще издъхнем може би към средата на годината. Особено май-юни, когато спрем да получаваме и такси, които са единственият ни приходоизточник, тогава вече можем да кажем, че ще капитулираме финансово”, алармира тя. По думите ѝ моделът на финансиране в момента води до автоматично нарастване на таксите за платено обучение, които трябва да покриват държавната субсидия, коефициента за качество и таксата, която плаща държавният студент.
Вижте интервюто с проф. Темелкова ТУК