"Различни университети в разговори с Националната агенция по акредитация са били информирани, че оценяването на висшите училища ще продължи по настоящата методика, въпреки първоинстанционното решение относно незаконосъобразността й. Това е състояние на правна несигурност!". Това коментира председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова в отговор на въпроси на "Сега" по повод отменената наскоро от Върховния административен съд методика за оценка на висшите училища.
По думите й НАОА не е информирала по официален път ректорите каква е съдбата на приключилите акредитационни процедури, осъществени по обявената за незаконосъобразна методика, нито какво ще се случва с текущите в момента процедури и с бъдещите такива, които потенциално ще се осъществяват при нова методика, т.е. резултатите от оценяването няма да са съпоставими. Промяната в закона за висше образование през 2020 г., въвеждаща промени в акредитацията, бе направена точно с оглед осигуряване на съпоставимост между различните висши училища. "НАОА не изпълни това изискване на закона и ако прилага две различни методики при оценяването с висока степен на вероятност може да се направи извод, че не само е нарушен законът, но и очевидно НАОА не разполага с капацитет и експертиза да е обективен оценител на университетите", коментират още ректорите от Съвета. Оттам са категорични, че НАОА е поставила университетите и цялата система на висшето образование в състояние на правна безтегловност, от която трудно ще се излезе. И припомнят, че са предупредили за неадекватността на методиката още пред 2024 г., но нищо не е било предприето по върпоса.
Целият материал на СЕГА вижте ТУК